'Rzeczą, którą najtrudniej jest zrozumieć jest podatek dochodowy'

logo

Zmiany w delegowaniu pracowników

21 kwiecień 2017
Polskie firmy, delegujące swoich pracowników za granicę, będą musiały znać aktualne przepisy danego kraju związane z wynagradzaniem zatrudnionych. Przepisy, nad którymi pracuje Komisja Europejska, przewidują bowiem wprowadzenie obowiązku opłacania wszystkich składowych wynagrodzenia miejscowych specjalistów w chwili, kiedy pracownik przekroczy granicę.

Oprócz wyższych kosztów, dla pracodawców będzie to oznaczało także większą biurokrację oraz konieczność dokładnego zapoznania się z przepisami kraju docelowego. To ostatnie może być bardzo utrudnione, ponieważ ? jak przekonują eksperci ? zapisy prawne są często dostępne tylko w języku obcym, a nie wszystkie są powszechnie dostępne.

Według danych KE, w latach 2010-2014 liczba delegowanych pracowników wzrosła prawie o 45 proc. W samym 2014 r. ok. 1,9 mln pracowników zostało wydelegowanych do pracy w innym państwie członkowskim. Obecnie szacuje się, że ok. 25 proc. wszystkich delegowanych pracowników w UE pochodzi z Polski. Zmiany, które dotkną tysiące polskich firm usługowych, mogą doprowadzić do utraty pracy przez 400-800 polskich pracowników.

Źródło: Newseria
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.